17η Ανάβαση Κύμης "Γιάννης Ηλιόπουλος" - Ο Αγώνας

Τρίτη, Μαΐου 14, 2019

17η Ανάβαση Κύμης ‘’Γιάννης Ηλιόπουλος”

Μια γιορτή για τις Αναβάσεις!

Η μοναδική ατμόσφαιρα, οι χιλιάδες θεατές που βρέθηκαν στην όμορφη περιοχή της Κύμης, οι καλοκαιρινέςκαιρικές συνθήκες, η άρτια οργάνωση και φυσικά η αμέριστη υποστήριξη της τοπικής κοινωνίας μετέτρεψαν την 17η Ανάβαση Κύμης "Γιάννης Ηλιόπουλος", σε μια γιορτή για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό. Πρωταγωνιστές, βέβαια, στον 3ο γύρο του Valvoline Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Αναβάσεων ήταν οι 60 συμμετέχοντες, οι οποίοι προσέφεραν θεαματικές εικόνες και μάχες.

Ο αγώνας ήταν, και φέτος, αφιερωμένος στην μνήμη του Γιάννη Ηλιόπουλου, αδερφού του Μάριου Ηλιόπουλου. Και ο πρωταθλητής την τίμησε με τον καλύτερο τρόπο, επικρατώντας στην κατηγορία FormulaSaloonμε το FordFocusST 170 και ταυτόχρονα πετυχαίνοντας χρόνο ρεκόρ για την Ανάβαση. Στη δεύτερη θέση ανέβηκε ο Παναγιώτης Παρθένης (MitsubishiLancerEvoIX) και στην τρίτη ο ΓιώργοςΠερατινός(VolkswagenGolf 2.0 TurboFS), ο οποίος κέρδισε και την FST2.

Στην Ομάδα Α, η μάχη που έγινε όλο το Σαββατοκύριακο μεταξύ του Ανδρέα Ντόφη (MitsubishiLancerEvoVIII)και του Μιχάλη Ευθυμίου (FordEscortRSCosworth)κράτησε το ενδιαφέρον των θεατών αμείωτο. Η διαφορά τους στην τελική κατάταξη ήταν μικρότερη του δευτερολέπτου, με τελικό νικητή τον ΑνδρέαΝτόφη, ενώ την τρίτη θέση βρέθηκε ο Νίκος Παπαδόπουλος (MitsubishiLancerEvoVII).

Στην Κλάση Α7 επικράτησε ο ΣταύροςΧατούπης(OpelCorsa - B 1.6i) και στην Α6 ο ΒασίληςΡέκκας (CitroenSaxoVTS), ενώ νικητής στην Α5, που επεφύλασσε οριακές και συναρπαστικές μάχες, αναδείχθηκε ο Γρηγόρης Σταματίου (Peugeot 106 Rallye).

ΟΓιάννηςΠοτουρίδης(SubaruImpreza 555 GC8) ήταν ο ταχύτερος της Ν4, κάτι που πέτυχε με σχετική άνεση καθώς οι μεγάλοι του αντίπαλοιαντιμετώπισαν κάποια μηχανικά προβλήματα και δεν μπόρεσαν να κινηθούν σε ανταγωνιστικό ρυθμό. Δεύτερος τερμάτισε ο Νίκος Ντούρας (Peugeot 206 RC / GTi 180),κερδίζοντας ταυτόχρονα και την Ν3, ενώ τρίτος βρέθηκε ο ΔημήτρηςΠολατσίδης(Peugeot 106 S16),ο οποίος επικράτησε και στη Ν2 μετά από άκρως ανταγωνιστικές μάχες και στα δύο σκέλη, με πολύ μικρές διαφορές.

Για την Ομάδα Ε, κυρίαρχος ήταν ο ΔιονύσηςΤροβάς(BMWM3 2.3 E30), κινούμενος ταχύτατα και τις δύο μέρες, ενώ πίσω του ακολούθησε ο Παντελής Βασιλειάδης (CitroenAXSport 1.6), πρώτος και στην Ε10,αφιερώνοντας την εμφάνιση αυτή στον πατέρα του που «έφυγε» από τη ζωή λίγες ημέρες πριν τον αγώνα. Την τριάδα έκλεισε ο Αποστόλης Αποστόλου (Peugeot 106 S16), νικητής και στην Ε10.

Στην κατηγορία των Ιστορικών, που ολοκλήρωσε την αγωνιστική γιορτή της Κύμης, ταχύτερος ήταν ο Γιώργος Κατσαρός με το μοναδικό FordEscortMKIRS2000. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε οΓιάννηςΚάτσικας(FordEscortMK2 RS2000), με τον Γιώργο Γαβριηλίδη (FordEscortRS2000)να κλείνει το βάθρο ελάχιστα πίσω του στην τρίτη θέση.

Όπως και πέρυσι, η αυλαία του αγώνα της 17ης Ανάβασης Κύμης "Γιάννης Ηλιόπουλος"έκλεισε στην κεντρική πλατεία της πόλης, με την παρουσία εκατοντάδων θεατών που χειροκρότησαν τους πρωταγωνιστές του αγώνα.Κι έτσι η 17η Ανάβαση Κύμης "Γιάννης Ηλιόπουλος"πέρασε στην ιστορία, με τους παρευρισκόμενους να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την 18η Ανάβαση Κύμης του 2020!

Δηλώσειςνικητών

ΜάριοςΗλιόπουλος - FordFocusST 170 / 1οςFormulaSaloon0046 ILIOPOULOS M

Είμαι πολύ χαρούμενος για το αποτέλεσμα, εμείς φέραμε το αποτέλεσμα που χρειαζόταν για να κερδίσουμε. Ο αγώνας είχε κάποια αναπάντεχα δεδομένα λόγω του γλιστερού οδοστρώματος . Το Σαββατοκύριακο αυτό ήταν μια μεγάλη γιορτή για όλους, να ευχαριστήσω όλους τους αγωνιζόμενους και την οργάνωση που βρέθηκαν στην μεγάλη γιορτή που έγινε το Σάββατο στο KymiPalace προς τιμήν του αδερφού μου Γιάννη Ηλιόπουλου. Ευχαριστώ πολύ και πάλι συγχαρητήρια>>.

Ανδρέας Ντόφης - MitsubishiLancerEVoVIII / 1ος Κατηγορίας Α0021 DOFIS A

<<Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός για μένα είχαμε κάποια προβλήματα με το αυτοκίνητο τα οποία εν μέρει τα λύσαμε. Πιέσαμε πάρα πολύ στον αγώνα για να κερδίσουμε και είχαμε μια μεγάλη μάχη με τον Μιχάλη Ευθυμίου. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που καταφέραμε και κερδίσαμε>>.

ΓιάννηςΠοτουρίδης - SubaruImpreza 555 GC8 / 1ος Κατηγορίας Ν0010 POTOURIDIS J

<<Δεν περίμενα αυτό το αποτέλεσμα αλλά είμαι πολύ χαρούμενος. Για εμάς ο αγώνας κύλησε ομαλά και καταφέραμε να κάνουμε έναν πολύ όμορφο αγώνα. Ευχαριστώ πολύ την ομάδα μου>>.

ΔιονύσηςΤροβάς - BMWM3 2.3 E30 / 1ος Κατηγορίας0033 TROVAS D

<Τερματίσαμε και για εμάς είναι μια μεγάλη χαρά. Είχαμε μια ταλαιπωρία γενικά με την κατάσταση του οδοστρώματος αλλά καταφέραμε και βρήκαμε τις σωστές ρυθμίσεις και τερματίσαμε πρώτοι στην κατηγορία Ε. Είμαι πολύ χαρούμενος για το αποτέλεσμα>>.

Γιώργος Κατσαρός - FordEscortMKIRS2000 / 1ος Κατηγορίας Ιστορικών0049 KATSAROS G

<<Ο αγώνας ήταν πολύ καλός, είχαμε πολύ κόσμο στο βουνό και ευχαριστήθηκε πιστεύω τα περάσματα μας. Ο δικός μου χρόνος είναι πάρα πολύ καλός και έκλεισε ένα επιτυχημένο Σαββατοκύριακο στην όμορφη περιοχή της Κύμης>>.